Sidste år havde COVID-19 en kæmpe indflydelse på salget af telefoner, som faldt drastisk. Og selvom vi i dag kan fejre en lille genåbning herhjemme, er pandemien og dens mange bivirkninger langt fra bag os. Ikke desto mindre, har der i Q1 af 2021 været en markant fremgang i det globale smartphonesalg. Faktisk hele 24 procent i forhold til samme periode sidste år, skriver Businesswire.

Læs også: Prøv Samsungs One UI brugerflade … på en iPhone?

Markedet er som sædvanligt domineret af Samsung og Apple, der står for henholdsvis 77 og 57 millioner solgte enheder. For Samsung betyder det en markedsandel på 23 procent, mens Apple sidder på 17 procent af markedet. Det er dog ikke de to giganter, der oplever den største fremgang i smartphonesalg i Q1 af 2021.

Xiaomis smartphonesalg stiger eksplosivt i Q1 af 2021

Kinesiske Xiaomi oplever voldsom vækst for tiden. En del af dette kan tilskrives, at Xiaomi er begyndt at gå mere målrettet efter det europæiske – og navnlig nordiske – marked. Det har tilsyneladende givet pote, for Xiaomi er nu verdens tredjestørste smartphoneproducent. På samme tidspunkt sidste år solgte Xiaomi 28 millioner enheder. I år er det tal steget til 49 millioner, hvilket giver en markedsandel på 15 procent. Altså kun 2 procent under Apple. Det er i øvrigt en årlig stigning på hele 80 procent.

Læs også: Xiaomi fremviser nyt display til smartphones

Det er ret imponerende af Xiaomi, men resultatet kommer også på bekostning af en anden kinesisk producent. For Huawei, som tidligere har ligget solidt i toppen af listen over bedst sælgende producenter, er gledet helt ud af top-5. Årsagen er der vist ingen tvivl om – Huawei må ikke bruge Googles tjenester, hvilket begrænser telefonerne ret voldsomt. Det betyder også, at den almindelige forbruger har et forbehold imod at købe nye smartphones fra den kinesiske producent.

ProducentSalgstal i millioner – Q1 2020Salgstal i millioner – Q1 2021Markedsandel 2021Årlig ændring
Samsung587723%32%
Apple395717%44%
Xiaomi284915%80%
Oppo233811%68%
Vivo203711%85%
Andre1078224%-23%
Samlet275340100%24%

Læs også: En hverdag med Huawei: Penge er et problem

Foruden Samsung, Apple og Xiaomi, består top-5 af Oppo og Vivo. Vivo oplever i øvrigt den største procentvise fremgang af alle, med 85 procent. Huawei hører nu under alle “andre” producenter, som tilsammen faktisk oplever en tilbagegang på 23 procent. Til trods for det, så er det samlede globale smartphonesalg steget med 24 procent fra Q1 2020 til Q1 2021.

Tidligere artikelHer er de største nyheder fra “Apple Spring Loaded”
Næste artikelCall of Duty: Modern Warfare og Warzone får nu DLSS
Robin Eggert
Robin har flere års erfaring fra forskellige danske og internationale tech-medier. I første omgang var ekspertområderne mobiltelefoner, hovedtelefoner og elektronik, der falder ind under transportabel forbrugerelektronik. I dag har Robin blandt andet kastet sin kærlighed over gaming, men følger i bund og grund al forbrugerelektronik - fra smartphones og tablets til el-løbehjul og smart-home-gardiner.
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments